Ἡ ὀμιλία τοῦ Γέροντος Δωροθέου στήν Ἐκδήλωση της Ε.ΡΩ. γιά τόν Ἁγιο Παῒσιο στήν Καρδίτσα, 11-11-2017
Γέροντας Δωρόθεος:Ο Όσιος Παῒσιος και η προοπτική της σύγχρονης Ελλάδας
ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας
Ἡ ὀμιλία τοῦ Γέροντος Δωροθέου στήν Ἐκδήλωση της Ε.ΡΩ. γιά τόν Ἁγιο Παῒσιο στήν Καρδίτσα, 11-11-2017
ΑΡΧΕΙΑ VIDEO ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας
“Θα μου πείς, όπως λέει ο Άγιος Λουκάς ο Ιατρός της Κριμαίας, γιατί οι γυναίκες δεν είναι Απόστολοι; Γιατί έχουν άλλη αποστολή! Είδες σήμερα; Γίνανε απόστολοι των αποστόλων, αυτές τους είπαν ότι Αναστήθηκε. Οι γυναίκες έχουν άλλη αποστολή στον κόσμο…που πιο πολύ έχει σχέση με την Μητρότητα”.
ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ ΗΜΕΡΙΔΕΣ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΟΜΙΛΙΕΣ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας ΠΑΤΕΡΙΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΡΩΜΝΙΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΒΟΛΟΥ ΧΑΡΤΗΣ ΡΩΜΝΙΩΝ
Οἱ Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας διατήρησαν τὴν τριμερῆ διαίρεση τῆς ψυχῆς ποὺ εἶχε ὁ Πλάτων: σὲ λογιστικό, θυμικό καὶ ἐπιθυμητικό. Τὸ γνωστικό κομμάτι, τὸ ἐπιθυμητικό κομμάτι καὶ αὐτὸ ποὺ ἔχει σχέση μὲ τὸν θυμό, μὲ τὴν ἔκφραση τέτοιων συναισθημάτων. Καὶ εἶναι κομμάτι τοῦ γνωστικοῦ ὁ νοῦς. Δηλαδή, νά σᾶς διαβάσω τὸν ὁρισμό τοῦ νοὸς κατὰ τὸν Ἅγιο Γρηγόριο τὸν Παλαμᾶ ποὺ ἔχω σημειώσει: «Νοῦς λέγεται καὶ ἡ ἐνέργεια τοῦ νοῦ». Δηλαδή: λογισμοί, κρίσεις, συλλογισμοί, νοήματα.
ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Τό νά εἶσαι Χριστιανός σήμερα εἶναι ἐπαναστατικό”. Απόσπασμα από μία ξεχωριστή ομιλία του γέροντος Δωροθέου, η οποία είχε εκφωνηθεί στην εορτή της Κοίμησης της Θεοτόκου με τίτλο “Η Παναγία ανάμεσά μας”.
ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Στήν ἀποστολική περικοπή ἀναφέρεται ἡ ἴαση τοῦ παραλύτου Αἰνέα καί ἡ ἀνάσταση τῆς κοιμηθείσης Ταβιθᾶ ἀπό τόν Ἀπόστολο Πέτρο. Δύο θαυμαστά γεγονότα πού ἀνήκουν σέ ὅλη τήν Ἐκκλησία, προκειμένου νά δοξάζεται τό ὁνομα τοῦ Θεοῦ.
ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΗΡΥΓΜΑΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Ομιλία Μακαριστού Πατρός Δωροθέου
Β΄ Κυριακή Νηστειών Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά
ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας
ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ,ΘΕΟΠΕΤΡΑ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ, 20 Μαρτίου 2016
Ομιλία Μακαριστού Γέροντος Δωροθέου
ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Ο μακαριστός γέροντας Δωρόθεος μας παρέχει ωφέλιμες πνευματικές οδηγίες για το πνευματικό στάδιο της Μεγάλης Τεσσαρακοστής το οποίο ετοιμαζόμαστε να διανύσουμε.
ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΜΙΛΙΕΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας
Κυριακή του Ασώτου
Ομιλία μακαριστού Πατρός Δωροθέου
Μετά τήν πτώση τοῦ Ἀδάμ τό σχέδιο τοῦ Θεοῦ γιά τόν ἀνακαινισμό τοῦ ἀνθρώπου καί ὅλης τῆς κτίσης ἄρχισε ἤδη νά ἐνεργεῖται. Μετά τόν Ἀβραάμ, διαδοχικές γενιές ἁγίων καί δικαίων προσέλκυσαν τόν ἁγιασμό, ἕως ὅτου γεννήθηκε ἡ Μαρία, ἡ μητέρα τοῦ Ἐμμανουήλ, πού σημαίνει «μεθ’ ἡμῶν ὁ Θεός».
ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΟΜΙΛΙΕΣ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας
Ἡ ζωή τοῦ μικροῦ Ἰησοῦ κινδύνευσε ἀπό τήν μοχθηρία τοῦ Ἡρώδη ἀλλά μετά ἀπό θεία μηνυματα ὁ Ἰωσήφ μέ τήν οἰκογένειά του ἔφυγε στήν Αἴγυπτο καί πάλι μέ ἀγγελική προσταγή «καθ’ ὄναρ» ἐπέστρεψε.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ π. Δωρόθεος Τζεβελέκας
Η Ενωμένη Ρωμιοσύνη με την ευλογία του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου Σταγών και Μετεώρων κ.κ Θεοκλήτου, σας γνωρίζει ὅτι τὴν Κυριακὴ 21 Ἀπριλίου (Ε΄ Κυριακή των Νηστειών – Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας ) καὶ ὥρα 07:30-10:00 π.μ θὰ τελεστεῖ στὸν Ἱερὸ Ναό Ἁγίου Γεωργίου Αὔρας Καλαμπάκας Θεία Λειτουργία καὶ μνημόσυνο ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς τοῦ μακαριστοῦ γέροντος Δωροθέου Τζεβελέκα.
ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Ὁ Κύριος ὁμιλεῖ στήν σημερινή περικοπή στόν Νικόδημο, τόν νυκτερινό μαθητή καί διδάσκαλο τοῦ Ἰσραήλ. Τοῦ ἀποκαλύπτει τήν σωτηριολογική ἄκτιστη ἐνέργεια τοῦ Θεοῦ. Ὁ Σταυρός εἶναι αὐτή ἡ ἴδια ἐνέργεια τοῦ Θεοῦ γιά τήν σωτηρία τοῦ ἀνθρώπου.
ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ ΠΑΤΕΡΙΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Η κατάνυξη, τα δάκρυα, η συντριβή είναι επίσκεψη του Αγίου Πνεύματος. Εγώ της είπα αυτής της γυναίκας, «ξέρεις», ας πούμε, «παρότι είχες διαβάσει τόσες φορές τον ίδιο στίχο από αυτό τον ψαλμό, αυτή τη φορά για λόγους που ο Θεός ξέρει, σε επισκέφτηκε και με έναν τρόπο γνώρισες….
ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
Τόν Θεό δέν πρέπει μόνο νά τόν πιστεύεις, πρέπει καί νά τόν ἐμπιστεύεσαι. Ἡ μακροχρόνια διαπάλη μέ τούς πειρασμούς σέ ὁδηγεῖ στό συμπέρασμα ὅτι ὁ Θεός πάντα σέ προστάτευσε, πάντα σέ προστατεύει ἀλλά καί πάντα θά σέ προστατεύει.
ΑΡΧΕΙΑ VIDEO ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ
Ὀμιλία Ἀρχ. Δωροθέου Τζεβελέκα Ὁ Μηχανισμός τῆς Ἀγάπης.
26/1/2020 Ἀρχονταρίκι Ι.Μ Ἀγίου Γεωργίου Αὒρας